هفتمین فستیوال بین المللی سی پرفورمنس، سی هنرمند، سی روز و اولین جشنواره بین المللی رادیکال پرفورمنس در موزه هنرهای معاصر تهران


هفتمین فستیوال بین المللی سی پرفورمنس، سی هنرمند، سی روز و اولین جشنواره بین الملی رادیکال پرفورمنس از روزپنجشنبه ۱۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۸ همزمان در موزه هنرهای معاصر تهران آغاز خواهد شد.

بنا به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران؛امیر راد مدیر کانون نیومدیا در گفت وگو با روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران گفت:«هفتمین فستیوال بین المللی سی پرفورمنس، سی هنرمند، سی روز نیز همچون دوره‌های گذشته و با توجه به اهداف این فستیوال شکل گرفته است. معرفی این مدیوم به عنوان یک مدیوم بینارشته‌ای به مخاطبان و هنرمندان سایر حوزه‌های هنری، معرفی و حمایت از جوانان فعال در این حوزه، آموزش مستقیم و غیر مستقیم و فعالیت‌های تحقیقی از جمله این اهداف هستند».
او ادامه داد: «امسال همزمان اولین جشنواره بین المللی رادیکال پرفورمنس نیز برگزار خواهد شد. این جشنواره فرصتی است برای تمرکز بر نگاه‌های گوناگون به حوزه‌ی اجرا و مطالعات بینارشته ای که شامل بخش‌های متفاوتی است از جمله: اجراهای آلترناتیو، پرفورمنس‌آرت، ویدئو پرفورمنس و سایبرفورمنس. برخی از این بخش‌ها برای نخستین بار به فضای هنری ایران معرفی خواهند شد. همچنین این جشنواره به صورت بین‌المللی به اجرا در خواهد آمد تا زمینه تبادل فرهنگی و هنری در این حوزه گشوده شود.»

فستیوال بین المللی سی پرفورمنس، سی هنرمند، سی روز تنها فستیوال تخصصی پرفورمنس آرت در ایران است و هرساله میزبان ۳۰ هنرمند از حوزه‌های گوناگون هنری است. امیر راد پایه‌گذار و کیوریتور هر دو جشنواره در این رابطه افزود: «فستیوال بین المللی سی پرفورمنس، سی هنرمند، سی روز،یک فستیوال کیوریتوریال است و ساختار آن از ابتدا و بنا به شرایط و اهداف آن اینچنین تعریف شده است. بنابراین برخلاف جشنواره رادیکال پرفورمنس، انتخاب هنرمندان نه با فراخوان که توسط کیوریتور و بر اساس فعالیت آن‌ها در زمینه‌های عملی و تئوری و همچنین نقش این هنرمندان در گسترش، ارائه و معرفی این مدیوم و با در نظر گرفتن فعالیت یکسال گذشته آن‌ها صورت گرفته است».
این مدیر هنری با اشاره به برخی از ویژگی‌های این دوره گفت: «در سال‌های اخیر توجه به طیف‌های گسترده «اجرا» مورد توجه بسیاری از هنرمندان و دست اندرکاران قرارگرفته اما همچنان تجربه‌ها و بسترهای اجرایی (زمان، مکان و نهاد) دچار پراکندگی است که این امر از سویی خود سبب گم‌گشتگی برخی مفاهیم و سوءبرداشت‌هایی در حوزه نظری می‌شود و از سوی دیگر در حوزه عملی، تسلسل تجربی در تاثیر و تاثر میان آثار و هنرمندان را دچار وقفه می‌کند. کنار هم قرارگرفتن این دو جشنواره علاوه بر رفع این موانع و تمرکز حرفه‌ای در این حوزه، سبب دربرگیرندگی بیشتر چه در جذب و شناخت هنرمندان و چه در گستره مدیوم‌ها شده است و ویژگی‌های بینارشته‌ای این حوزه را بیشتر مورد تاکید قرار می‌دهد».

در هفتمین فستیوال بین المللی سی پرفورمنس، سی هنرمند، سی روز و اولین جشنواره بین المللی رادیکال پرفورمنس هنرمندانی از کشورهای ایران، آلمان، اسپانیا، استرالیا، ترکیه، آمریکا، مکزیک و…حضور دارند. این فستیوال تا ۱۰ اسفندماه ۱۳۹۶ در موزه هنرهای معاصر تهران میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.