فراخوان اولین جشنواره بین المللی رادیکال پرفورمنس جهت کسب رادیکال زرین


اولین جشنواره بین المللی رادیکال پرفورمنس با هدف تجمیع حوزه های گوناگون اجرا در تابستان ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد.

بنا به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، کانون نیومدیای موزه در زیر مجموعه های اجرایی، آموزشی و پژوهشی خود این جشنواره را که بر پایه مطالعات بینارشته ای شامل بخش های متنوعی است برگزار خواهد کرد.

امیر راد – مدیر کانون نیومدیا – درباره این رویداد هنری گفت: در سال‌های اخیر توجه به طیف‌های گسترده «اجرا» مورد توجه بسیاری از هنرمندان و دست اندرکاران قرارگرفته اما همچنان تجربه‌ها و بسترهای اجرایی (زمان، مکان و نهاد) دچار پراکندگی است که این امر از سویی خود سبب گم‌گشتگی برخی مفاهیم و سوءبرداشت‌هایی در حوزه نظری می‌شود  و از سوی دیگر در حوزه عملی، تسلسل تجربی در تاثیر و تاثر میان آثار و هنرمندان را دچار وقفه می‌کند.

این مدیر هنری با اشاره به برخی از ویژگی‌های این جشنواره افزود: این جشنواره فرصتی است برای تمرکز بر نگاه‌های گونه‌گون به حوزه‌ی اجرا و مطالعات بینارشته ای که شامل بخش‌های متفاوتی است از جمله: اجراهای آلترناتیو، پرفورمنس‌آرت، ویدئو پرفورمنس، اجرای آنلاین و … که برخی از این بخش‌ها برای نخستین بار به فضای هنری ایران معرفی خواهند شد؛ همچنین بخش‌هایی از جشنواره به صورت بین‌المللی به اجرا در خواهد آمد تا زمینه تبادل فرهنگی و هنری در این حوزه گشوده شود.

وی درباره زمان و مکان این رویداد گفت: زمان دقیق برگزاری این رویداد تا هنگامی که تعداد آثار نهایی مشخص نشوند معین نخواهد بود اما برنامه‌ریزی برای اواسط تابستان ۱۳۹۶ صورت گرفته است. مکان این رویداد هم بنا به تنوع بخش‌ها و نیازهای متفاوت اجراها غیر متمرکز خواهد بود و غالبا در مکان‌‌هایی غیر از موزه هنرهای معاصر تهران برنامه‌ریزی خواهد شد.

شرکت در این جشنواره برای عموم علاقه‌مندان آزاد است و ارسال طرح‌ها و آثار از روز ۲۷ اسفندماه و به صورت آنلاین خواهد بود. امیر راد در این رابطه افزود: فرم ثبت‌نام جهت ارسال طرح و اثر در برخی از بخش‌ها در روز ۲۷ اسفندماه در وبسایت این جشنواره باز خواهد شد و علاقه‌مندان تا ۱۵ ادریبهشت‌ماه ۱۳۹۶ فرصت دارند تا آثار و طرح‌های خود را ارسال کنند. طرح‌های دریافتی در بخش‌های گوناگون توسط هیئت داوران بررسی و نتیجه اعلام خواهد شد.

تعدادی از داوران بخش‌های گوناگون این جشنواره به ترتیب الفبا عبارتند از: خانم‌ها نسیم احمدپور و آزاده گنجه و آقایان الیاس امینیان، ساندرا بازیچ، سعید بهنام، انریکو توماسلی، اصغر دشتی، امیر راد، مهدی صدر، رضا غیور، علی فیروزجنگ که در گروه‌های متفاوت برای هر بخش به داوری آثار خواهند پرداخت.

امیر راد در ادامه گفت: در هر بخش یک اثر برگزیده خواهد شد که جایزه ویژه این جشنواره به نام «رادیکال زرین» را دریافت خواهد کرد و از برخی آثار برگزیده نیز تقدیر خواهد شد.
علاقه‌مندان از روز ۲۷ اسفندماه با مراجعه به وبسایت‌ این جشنواره به آدرس‌های www.radicalperformance.ir و www.radicalp.ir می توانند اطلاعات تکمیلی را دریافت و آثار خود را ارسال نمایند.